JAK FUNGUJE DOBROVOLNICTVÍ      NA CESTÁCH

To ještě nevím. Ale brzo vám to povím. Zatím se podíváme alespoň na to, jak a proč se mi v hlavě zrodil právě tento nápad...

Poprvé jsem o možnosti získání ubytování a jídla "zdarma" během cestování (výměnou za pár hodin práce denně) slyšela v Expedition clubu při přednášce o životě a práci na Novém Zélandu (kam bych ještě taky ráda zavítala, hlásí se někdo?).

Takže, přiznejme si to, prvotní myšlenka nebyla vyloženě altruistická. To přišlo až později. A proto už teď vím, že vám za pár měsíců napíšu, jak jsem se (ne)měla při obdělávání bio farmy v indickém ašrámu, nebo při učení angličtiny v kambodžském sirotčinci. Možná budu taky na Bali sbírat odpadky s Trash Hero Indonesia? Uvidíme...

Důležité je, že existují webové stránky, na kterých se po registraci (za poplatek) dostanete ke stovkám nabídek krátkodobých i dlouhodobých dobrovolnických příležitostí po celém světě. A tím myslím třeba i na Slovensku :) Za vaši práci 3 - 5 hodin denně 5 - 6 dní v týdnu dostanete ubytování a obvykle i nějaké to (tradiční) jídlo. Co je ale k nezaplacení jsou zkušenosti a schopnosti, které tím získáte a místní i nemístní, které při tom poznáte. Už se třeba těším, až budu v Thajsku vyrábět na Mindfullness projektu cihly z hlíny a zároveň se v mezičase učit o budhistické meditaci přímo v budhistickém chrámu. Daní za to je ale samozřejmě ukrojení času, který byste mohli věnovat turistickým atrakcím.

Takže kde a jak začít?

Stručně vám tu shrnu pár možností a názorů na ně dle různých uživatelů. Sama používám momentálně pouze Workaway.

Workaway - https://workaway.info/

Údajně je to nejrozsáhlejší zprostředkovatel s velmi jednoduchou orientací na webu a podpůrnými funkcemi jako hledání dalších dobrovolníků v okolí nebo různými foto soutěžemi. Můžete odsud získat po pobytu také doporučující dopis a dávat a získávat zpětnou vazbu. Vyplníte si profil podobně jako na couchsurfingu a pak vyhledáváte dle lokality nebo oboru vašeho zamýšleného působení (práce ve škole, se starými lidmi, v hostelu, v neziskovce, na farmě, hlídání dětí atd.). Abyste ale mohli napsat nabízející organizaci/rodině zprávu, musíte zaplatit členský poplatek. Ten dělá 23 EURO za rok pro jednotlivce a 30 EURO pro pár.

Helpx https://www.helpx.net/

Funguje úplně stejně. Jediný rozdíl je údajně v tom, že je tu spíše nabídka práce v hostelech bez možnosti jídla a funguje na autopilot, což v praxi znamená, že na druhé straně webu fyzicky nesedí nikdo, kdo by mazal uživatele/organizace, na které jsou špatné reference (narozdíl od workaway). Tím pádem je to taky levnější - 20 EURO na dva roky. Někdo zase oceňuje, že jsou zde přímé kontakty na hostitele, tedy i adresa a telefon. V případě workaway si to musíte vykomunikovat po emailu a někdy je to na dlouho.

Někdy ale taky může vypadat odpověď na vaši seriózní žádost o práci v rodinném hostelu (nebo bordelu?) přes workaway na Sri Lance například takto:

"HI I HOPE you have a little free time to read my letter. your nice look. i like i interest you.i want to know you closer. i hope you heart is open for great feelings.i am searching for kind ,honest ,sex an open minded person ."

Čímž bych chtěla říct, že nevýhodou obou je to, že je vše na vlastní pěst a v případě potíží či nedorozumění vám bohužel stejně nikdo nepomůže. Pokud to nechcete riskovat, obraťte se na Inex https://www.inexsda.cz/, kde vám (za větší obnos peněz) zaručí kvalitu a podporu.

WWOOF neboli World Wide Opportunities on Organic Farms https://www.wwoof.net

Jak už z názvu vyplývá, je to to samé jako workaway a helpx pouze se zaměřením na práci na ekofarmách. Jedinou nevýhodou může být pro velkocestovatele to, že se platí poplatek vždy pro určitou zemi. Údajně však najdete skoro všechny WWOOF hostitele také na workaway.

Pokud vás spíš láká možnost vzdělávat se a rozvíjet své soft skills v rámci Evropy (a mít plně uhrazené jídlo, ubytování a částečně i letenku) týdenní projekty v rámci Erasmus+ pro vás budou lepší volbou. Ty, kdo touží po hlubším sebepoznání a intenzivním unikátním zážitku odkážu na https://www.synergy-croatia.com/en. Momentálně otevřené nabídky ostatních projektů můžete zjistit přes vysílající organizace jako např.: https://beinternational.cz/, https://tmelnik.cz/, https://www.brnoforyou.cz nebo se jednoduše přidejte do fejsbukové skupiny Youth Projects Czech Republic.